Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Od września tego roku Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach realizuje projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej o nazwie: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Całkowity koszt projektu to 5000 zł.  Jego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży z wykorzystaniem nowości wydawniczych, zakupionych w ramach realizowanego projektu.

Program przewiduje realizację następujących działań:

• Wydarzenia promujące czytelnictwo:

- „Przyjdź, zobacz, zostań! Biblioteka zaprasza” - zabawy plastyczne i ruchowe dla najmłodszych czytelników i ich rodziców.

- „Książkowy ekspert” - konkurs, lista bestsellerów klasowych na najciekawsze książki polecane przez kolegów.

- „Moje zainteresowania czytelnicze” - ankieta z pozycjami książkowymi.

- CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

• Projekty edukacyjne na jeden oddział szkolny z wykorzystaniem księgozbioru szkolnego:

- „Pasja tworzenia – droga książki od pisarza do czytelnika”;

- „Spełniamy marzenia – niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci”;

- „Jesienne haiku” - warsztaty i wieczór poetycki dla klas IV – VI;

- „Z domowej półeczki...” - Tydzień Głośnego Czytania;

- „Zagadki literackie” - konkurs kilkuetapowy dla klas I – III, IV – VI;

- „Maraton czytania” - spotkanie po lekcjach, na które każdy uczestnik przyniesie ulubioną książkę, poduchy, koce, napoje;

- „W magicznym świecie  baśni i wierszy dla dzieci” - konkurs czytelniczy dla klas I – III;

- „Kufer z pomysłami na czytanie” - inicjatywy sprzyjające czytaniu:

• magiczny kufer – przechodni zbiór ciekawych książek wymieniany między klasami lub szkołami;
  • Booktalking – konkurs na krótkie zareklamowanie książki;
  • „Jestem twórcą...” - przygotowanie filmu lub słuchowiska o wybranej książce i upowszechnienie go na stronie szkoły, w mediach środowiskowych;
  • akcja „Jestem bohaterem książki” - wcielanie się w postacie literackie (może być na zabawie choinkowej);

- „Oceń książkę” - tablica z hasłem OCEŃ KSIĄŻKĘ. Kolejne tytuły będą oznaczane symbolami: WCIĄGAJĄCA, DOBRA, PRZECIĘTNA, SŁABA;

- „Wieczór z książką” - rozreklamować wydarzenie, przygotować salę – kawiarenkę, sprzęt audiowizualny do pokazów, ekspozycję książek. Przebieg: uroczyste otwarcie, występ kabaretu, pokaz filmu, czytanie książki, podsumowanie.